Základní škola a Mateřská škola Prušánky

FB škola škola 518 374 379 školka školka 518 374 159 jídelna odhlášení obědu 722 979 235

Fotogalerie ze školy / 2023/2024

Den bezpečnosti

V pátek u nás proběhl celoškolní projekt Den bezpečnosti ve spolupráci s Věznicí Břeclav. Všechny děti začínaly ve svých třídách, kde se dozvěděly něco o ochraně před současnou hrozbou, kterou označujeme jako kyberšikana. Získaly a potvrdily si základní pravidla bezpečného chování v kyberprostoru.

V prostoru před školou zatím vzniklo pro žáky pár zajímavých stanovišť, ve kterých se měli možnost seznámit s různorodou prací vězeňské služby.

Jedno ze stanovišť byla práce kynologů. Předvedli nám ukázku výcviku psů, kteří pomáhají nejenom při vyhledávání pachatelů, ale taky odhalování návykových látek nebo při transportu nebezpečnýchosob.

Na jiném stanovišti proběhla videoprojekce, pomocí které mohli žáci nahlédnout do prostor věznice v Břeclavi a v Poštorné. Měli možnost si prohlédnout zařízení, která byla sestavena z obyčejných předmětů a byla nalezena v celách. Malé děti si mohly ověřit, zda pozorně poslouchaly a mohly tak získat drobnou odměnu. Naopak starší děti se dozvěděly, co práce ve věznici obnáší.

Velmi atraktivní stanoviště pro děti byla ukázka výzbroje vězeňské služby. K vidění byly zbraně, pouta, obušky, štíty, helmy, ochranné vesty. Vše bylo možné vzít do rukou, ohmatat si, potěžkat si. Děti třeba zjistily, že pohyb v neprůstřelné vestě není tak jednoduchý. To vše samozřejmě slouží k zajištění ochrany a bezpečnosti.

První pomoc je další nezbytnou součástí ochrany zdraví. Paní zdravotnice vyzkoušela základní znalosti při přivolání první pomoci. Děti si mohly vyzkoušet masáž srdce na figurínách nebo práci
s defibrilátorem.

Zejména mladší děti určitě měly radost, že si mohly prohlédnout eskortní vozidla. Někteří zjistili, že nechat se zavřít za mříže v autě není až taková legrace jako třeba zapnout maják.

Věříme, že si děti celé dopoledne užily a odnesly si pár poznatků a povědomí o práci lidí, kteří se
starají o naše bezpečí za zdmi věznice. Zároveň děkujeme všem zaměstnancům věznice Břeclav, kteří se na programu pro naši školu podíleli. Program pro malé děti prý chystali poprvé a určitě ne naposled.


Blanka ČECHOVÁ

Základní škola a Mateřská škola
PRUŠÁNKY
Školní 289, 696 21 Prušánky

Mateřská škola 518 374 159

Vedení školy 518 374 151

Školní jídelna 518 374 157

Školní družina 518 374 013

Hospodářka školy 518 374 379

Odhlášení obědů 722 979 235