Exkurze do PZP Tvrdonice

Víte, co znamená zkratka PZP? Je to Podzemní zásobník plynu - ten zásobník, který by nás měl zásobovat v případě výpadku dodávek plynu do ČR. Věděli jste, že se nejedná o žádnou nádobu ani výduť v zemi, ale o pískovcová ložiska hluboko pod našima nohama? Jak hluboko se nacházejí? Jak se plyn do zásobníků ukládá a jaký tlak je k tomu potřeba? Jak vyrobit téměř 2 km dlouhou ocelovou trubku, která dosáhne až dolů do zásobníku? To vše a mnohem více jsme se dověděli se třídou 8.A na exkurzi do zásobníku ve Tvrdonicích, kam jsme se mohli podívat především díky iniciativě pana učitele Kotlaříka, kterému za to patří velký dík.

Počasí nám přálo, a proto jsme exkurzi začali pěším pochodem z Tvrdonic do zásobníku v polích. Během cesty jsme se zastavili u sondy, která sahá 1600 m hluboko do pískovce, kde je plyn uložen. V den exkurze právě probíhala těžba, tzn. potrubím putoval plyn z ložisek pod našima nohama směrem nahoru a dále do zařízení na jeho zpracování - sušení plynu, filtrace od nečistot, ohřívání atd. V tomto zařízení nás čekala odborná přednáška, kde jsme si zopakovali jak přírodopis (geologii), tak fyziku (výpočty tlaků). Tlak plynu putujícího ze země na povrch má neuvěřitelných 14 MPa!

Po přednášce jsme se oblékli do ochranných antistatických obleků a šli na prohlídku celého areálu. Fotky z areálu tohoto zařízení jsou staženy pro ilustraci z internetu (Zdroj: aktualne.cz), protože mobily (a tím pádem focení) jsou z bezpečnostních důvodů přísně zakázány.

Jsme rádi nejen za tento nevšední zážitek, ale především za vzdělávací hodnotu této exkurze - na vlastní oči jsme mohli v praxi vidět využití fyziky, přírodopisu i programování, díky kterému je dnes celý areál řízen počítačově softwarem na míru. Zajímavostí je, že program pro ovládání celého zásobníku je vytvořen tzv. blokovým programováním, které vyučujeme v naší škole v Informatice. Ač se ho učíme ve zjednodušené podobě, věříme, že někteří z žáků se díky tomu budou moci bez obav pustit v budoucnu do tvorby podobného softwaru:-)

Na fotkách uvidíte mimo jiné vitrínu s kusy kamenů. Jsou to vzorky hornin z vrtů, mj. pískovec, do kterého se vysokým tlakem "vtláčí" plyn.

Mgr. Ondřej Nuzík