Angličtina a Zoom

Dear 6th class,

I hope you all are fine and that you enjoy the quarantine:-) Do you watch any English movies or videos? You can write me an e-mail with your tips for me!

Here is your homework. Please, do it before Wednesday 22nd April, because we will have a Zoom class on Wednesday - so you must have it done.

ÚKOL PRO VŠECHNY: Pokud můžete, vytiskněte si přiložený text tady dole (pokud nemáte tiskárnu, stačí zpracovat tabulku pod textem do sešitu a ofotit mi to). Zvýrazňovačem v něm označte VŠECHNA slovesa, která jsou v minulém čase. Až to budete mít, vaším úkolem bude, vyplnit tabulku pod tím textem. Máte vytvořit 5 jakýchkoliv otázek k tomu textu o nejlepších prázdninách. Otázky musí být ale takové, aby kdokoliv z vašich spolužáků dovedl na ně v textu najít odpověď.

Podívejte se do sešitů, kde máte tvorbu otázek zapsanou (nebo byste měli mít). Tady připomenu základní pravidla pro tvorbu otázek.

- ve většině případů má otázka na prvním místě pomocné sloveso DID (a to je stejné pro všechny osoby - I, he, we, they).

- hned za tím did bude KDO nebo CO (he, she, my mother, Jack)

- následuje HLAVNÍ SLOVESO (třeba see, call, bring, take, paint...), které je V ZÁKLADNÍM TVARU (takže není v minulém, protože v minulém už máme to DID na začátku otázky).

- a nakonec zbytek

Poznámka: Výjimkou jsou jen otázky, kde hlavní sloveso je sloveso TO BE. Takže otázka "Byli jste doma?" bude znít "Were you at home?". Nebo "Byl ve škole?" bude "Was he at school?"

Příklady správně složených otázek:

DID YOU REALLY SEND THE CHICKEN TO THE SPACE? (Poslali jste opravdu slepici do vesmíru?)

DID YOU MAKE A GOOD PARACHUTE FOR IT? (Udělali jste pro ni dobrý padák?)

DID YOU ASK THE ANIMAL RIGHTS ACTIVISTS? (Zeptali jste se ochránců zvířat?)

ÚKOL PRO NADŠENCE DO ANGLIČTINY: Napište podobné vlastní vyprávění (takže v minulém čase) o svých nejlepších prázdninách.

Vaše výtvory mi pošlete na mail nejpozději v úterý 21. dubna. Ve středu pak budeme mít společné setkání na Zoomu, moc rád vás všechny opět uvidím. Odkaz sem na stránky ještě dám.

Bye!

Your teacher,