Český jazyk 30. 3.–3. 4. 2020

Moji milí,

tento týden vás zdravím prostřednictvím videa i v češtině! Zachvíli za mě bude asi youtuber :-D . Naše téma je teď trošku složitější, ale není to nic hroznýho. Jsou to zájmena. My se s nimi v tomto ročníku seznámíme, abychom na ně pěkně navázali v 6. třídě. Ke konci videa už mi docházel čas, takže tady zopakuju úkoly, které na tento týden máte.

Pusťte si video, kde se seznámíte se zájmeny. Ve videu jsou i cvičení, ve kterých si říkáme správné odpovědi. Můžete si je ale pochopitelně udělat i sami a podle videa pak zkontrolovat - to je na každém z vás.

Následně si opíšete žlutou tabulku na straně 111 v učebnici a uděláte následující cvičení.

- vymyslet 7 vět. V každé z těchto vět použijete jiný druh zájmena. Tzn. v první větě bude zájmeno osobní, ve druhé přivlastňovací, atd. Kdo by si to chtěl udělat těžší, může to vymyslet jako krátký příběh :) - toto zájmeno mi podtrhněte a někam napište, o jaký druh se jedná.

- cv. 111/15

- text na straně 112 - ,,Nové kolo" - v textu určíte druh zájmen.

- vzít si knížku, kterou právě čtete, otevřít si ji na stránce, kde jste skončili a najít alespoň 5 zájmen a určit jejich druh - zájmena jsou prostě všude :)

Úkol pro chytré hlavičky (hra, dobrovolný)

nahrávám Vám sem ,,trimino" - funguje v podstatě jako domino - dávají se k sobě názvy, které k sobě patří do takové skládačky - trojúhelníku. (například Já - osobní) Po stranách bude vždycky napsáno slovo ZÁJMENO. :) - pro kontrolu mi ho pošlete vyfocený na e-mail.
(K dispozici mám pouze soubor v PDF, jiné program na tvorbu těchto her nepodporuje.)

Poznámka k odesílání: pod náporem mailů a obrázků se mi poslední dobou docela často zahlcuje schránka, přestože se ji snažím průběžně mazat... můžete mi tedy nahrávat úkoly přes https://www.uschovna.cz/ - do mailu mi pošlete odkaz (nebo můj mail přímo zadáte na stránce) a já si úkoly stáhnu. Pár z vás to tak už dělá a funguje to skvěle :)

Mějte se moc hezky, pomáhejte rodičům a klidně napište, nafoťte, co zrovna děláte a jak se máte :)

Vaše paní učitelka Nela Škrobáková ♥

Trimino (40 kB)