Poprvé ve školce

Začátek docházky do mateřské školy je pro dítě v každém případě velkou změnou a ta s sebou přináší spoustu pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školáček vyrovnat. Vstup do neznámé budovy a do třídy s jejím vybavením a hračkami, než jaké zná z domova, mezi cizí děti a dospělé. Musí se přizpůsobit dosud nezvyklému režimu a požadavkům a naučit se komunikovat s “novou autoritou” – paní učitelkou. Každé dítě reaguje na takovou situaci trochu jinak.

Co mám mít? (všechno musí být podepsané)

• papučky (ne pantofle, ne „kroksy“)
  • pyžamo
  • lehké a praktické oblečení do třídy
  • do kapsy kapesník nebo zásobu papírových kapesníků
  • oblečení na hru venku (počítejte se znečištěním)
  • kvalitní boty
  • náhradní kalhotky, punčocháče a triko
  • hrníček

Co mám umět? (paní učitelka pomůže, poradí, ale dítě musí mít samo snahu)

• při jídle sedět u stolu
  • jíst lžící
  • pít ze skleničky
  • používat záchod – utírat zadeček se učíme postupně ve školce i doma
  • upozornit včas na svoji potřebu
  • umývat ruce, utírat se do ručníku
  • poznat si svoje oblečení (vše musí být podepsané)
  • obouvat a zouvat boty (tkaničky zavazuje paní učitelka)
  • zvládat chůzi po schodech
  • znát své jméno a reagovat na ně
  • zvládat delší vycházky

Poprvé v MŠ – jak dítěti pomoci?

• Rozlučte se krátce. Loučení dlouze neprotahujte, pokuste se rychle odejít. Někdy loučení představuje větší problém pro maminku než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte.
  • Plačící dítě předejte co nejrychleji paní učitelce do třídy a důvěřujte jí.
  • Zpočátku volte kratší rituály. Voďte dítě, pokud možno, ve stejný čas a vyzvedávejte je ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete, po obědě, po svačině – nejen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod.
  • Pokud dítěti slíbíte, že půjde po obědě domů, vždy svůj slib splňte.
  • Buďte citliví a trpěliví. Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo.
  • Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte. Vysvětlete mu, že je máte rádi a že do školky chodí proto, že každý má své povinnosti, vy práci, děti školku.
  • Komunikujte s paní učitelkou. Možná se dozvíte, že když ze školky pro nervy drásající scéně odejdete, vaše dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.
  • Dítě za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte.
  • Pozitivně je motivujte. Neříkejte doma dítěti, že chápete, jak to muselo být strašné, vydržet takovou dobu bez maminky, naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky.

Poprvé v MŠ – co byste nikdy neměli dělat

• Buďte důslední a nenechte se obměkčit. Když už jednou rozhodnete, že půjde do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém.
  • Nestrašte své dítě školkou – „počkej, ve školce ti ukážou“ a za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte.
  • Nepřiznejte, že vám je taky smutno a že se vám stýská. Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také.
  • Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku, a nelžete mu o tom, v kolik hodin je přijdete vyzvednout.
  • Pokud nás potkáte na vycházce, nikdy na své dítě nevolejte, dítě pak pláče, nebo se za vámi rozběhne.
  • Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.

Důležité povinnosti rodičů

• přivést dítě až do třídy a předat učitelce
  • sdělit veškeré potřebné informace týkající se momentálního zdravotního stavu dítěte
  • vždy přivádět dítě zdravé (léky ani jiné preparáty se zásadně v MŠ nepodávají)
  • nezatajovat důležité informace o dítěti
  • platby za školné a stravné provádět každý měsíc včas
  • odhlašovat a přihlašovat dítě ke stravě
  • vyzvedávat dítě včas

Chceme, aby rodiče měli pocit jistoty a klidu, že je o jejich děti dobře postaráno. Mateřská škola je zařízení, které doplňuje výchovu v rodině – je tedy závislá na spolupráci s vámi – rodiči. Proto s námi komunikujte, sdělujte vaše pochybnosti či nejasnosti a důvěřujte zkušenostem pedagogů.

Ať je každý den ve školce pro vaše děti sluníčkový a ať jsou všechny pilné jako včeličky.

ŠKOLKA

Moje školka je tak krásná,
můžu si hrát celý den,
rozsvítí se světla jasná
pojďte děti, jdeme ven!
Spousta hraček kolem nás,
vyzvedni mě, mami, včas!
Je tu hezky, to je fakt,
bylo to už akorát.
Už jdu domů a to hned,
ještě jsem však nedojed.
Maminka tu ráda počká,
však se mě už brzy dočká.
Ten kdo chodí do školky,
musí si vzít bačkorky.
Je to radost ráno vstát,
do své školky pospíchat.